چرا پنجره دو جداره بخریم؟

پنجره دو جداره :

قابی که از چند لایه شیشه موازی تشکیل شود و بین آن‌ها معمولاً با گاز آرگون یا هوای خشک پر شده باشد پنجره دو جداره نامیده می شود. پنجره دوجداره تشکیل شده از شیشه ها، درزگیر اولیه، درزگیر ثانویه، فضای پر شده با گاز یا هوا، آهن گالوانیزه تقویتی، پروفیل  و یراق الات. غالباً بین شیشه ها ماده جاذب رطوبت وجود دارد تا رطوبت را جذب کرده و از ایجاد مه در بین آنها جلوگیری می کند.

پنجره های دو جداره به علت داشتن دو صفحه شیشه ای از ورود و خروج گرما جلوگیری می کند از طرفی هوای محبوس شده بین شیشه ها هم مانند عایق عمل می کند.

طرح و نوع پنجره های دوجداره بسیار متفاوت است اما UPVC (یو پی وی سی)، آلومینیومی، بازشو، کشویی و ترمال بریک از رایج ترین انها هستند.

پنجره‌های UPVC (یو پی وی سی) برای اولین بار در اواخر دهه 50 تولید شد بعد از آن شاهد افزایش طراحی و ساخت این پنجره‌ها بودیم تا جایی که امروزه حدود 75 درصد از سهام کل بازار اروپا را پنجره‌های UPVC تشکیل دادند. این افزایش به علت ویژگی های مثبت زیاد این پنجره ها نسبت به سایر پنجره ها است.

پنجره های upvc ضد اب هستند به همین دلیل در مقابل رطوبت و اب مقاوم بوده و دچار زنگ زدگی نمی شود در حالی که پنجره های الومینیومی و چوبی  در مقابل رطوبت دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می شوند.

این پنجره ها در مقابل حرارت و صدا عایق بسیار خوبی هستند این ویژگی منحصر به فرد پنجره های upvc  باعث شده از انها به شدت برای استفاده در ساختمان ها استقبال شود از طرفی بهترین گزینه برای ترکیب با شیشه دو جداره است.

قابلیت بازیافتی که پنجره های upvc  دارند یکی دیگه از ویژگی های مثبت این پنجره هاست.

پنجره‌های دوجداره آلومینیومی آخرین دستاورد بشر هستند که بسیار نرم و سبک بوده و برخلاف پنجره‌های آهنی در مقابل رطوبت و اکسیژن هوا به راحتی دچار زنگ زدگی و یا پوسیدگی نمی شوند.

پنجره های الومینیومی دو جداره دارای دو نوع ساده(نرمال) و ترمال بریک هستند هر دو نوع پنجره های الومینیومی نصب راحت و اسانی دارند و همچنین تنوع رنگ بالایی دارند اما پنجره الومینیومی ترمال بریک دارای خاصیت عایق بودن است که پنجره الومینیومی نرمال این خاصیت را ندارد.

بصورت خلاصه و کلی استفاده از پنجره های دو جداره دارای مزایای زیادی مانند کاهش سطح انرژی، کاهش سر و صدای محیط، مقاومت نسبتاً بالا، طول عمر بالا و همچنین  تنوع در طرح و رنگ را دارند که موجب شده در صنعت ساختمان سازی مورد استقبال قرار گیرند.