پروفیل upvc:

پروفیل پی وی سی از ماده پلی‌وینیل‌کلرید ساخته شده و از پلاستیک کننده ها برای نرم و منعطف کردن اون استفاده می شود. اگر از پلاستیک کننده استفاده نشه، میشه پروفیل یو پی وی سی . در زیر به مزایای پروفیل UPVC  می پردازیم.

مزایای پروفیل upvc:

به طور تقریبی 23 درصد از انرژی ساختمان از راه پنجره ها اتلاف می شود. بعد از نصب پنجره های upvc می توانید این مقدار اتلاف انرژی را کاهش دهید.

پلی وینیل کلرید یا همان یو وی سی، یک پلاستیک بسیار قوی و مقاوم است. پنجره های UPVC به شکل چند لایه یا دو جداره طراحی می شوند که عایق بودن آنها تا حد زیادی برمیگرده به برخورداری از لایه ای هوا بین دو صفحه شیشه ای بخش دیگر آن به علت استفاده از پلاستیک در قاب پنجره های upvc است، همانطور که می دانید مواد پلاستیکی رسانا نیستند و این باعث می شود که انتقال گرما از فضای گرم به فضای سرد را تا حد بسیار زیادی کم شود در نتیجه شاهد کاهش شدید مصرف انرژی و و در پی ان کاهش هزینه های مربوط به آن خواهیم بود، همینطور کم شدن مصرف سوخت های فسیلی می گردد.

از طرفی تولید پروفیل های آلومینیومی، هفت برابر بیشتر از پروفیل های uPVC انرژی مصرف می کنند.

محصولات یو پی وی سی مقاومت بالایی در برابر هر نوع آب و هوایی از خود نشان می دهند که این امر موجب شده دوام و ماندگاری بالایی داشته باشند به گونه ای که تقریبا به مدت 25 سال از هر نوع روش خاصی برای نگهداری بی نیاز باشند.

مواد PVC قابلیت بازیافت دارند و هنگام سوختن نیز آسیبی به محیط زیست نمی زنند و همچنین PVC در برابر خوردگی ناشی از شرایط آب و خاک به خصوص در مکان های دفن زباله دارای مقاومت بوده به گونه ای که این مواد می توانند در این شرایط بدون تغییر باقی بمانند و مواد شیمیایی مضر از آنها خارج نشود که وارد خاک شود. پنجره های uPVC عموما نمره استاندارد و رتبه های بسیار قابل قبولی از جهت صدمات محیط زیستی به دست آورده اند و در سطح بین المللی برای استفاده در صنایع ساختمان سازی، مورد تایید می باشند. راهنمای سبز Building Research به محصولات UPVC رتبه A را برای تولید پنجره های خانگی و رتبه A+ یعنی بالاترین رده را برای پنجره های تجاری در نظر گرفته.

مقایسه پروفیلUPVC با اهن و چوب و الومینیوم:

در این مطلب ما 6 معیار برای مقایسه در نظر میگیریم.

مقاومت در برابر رطوبت: الومینیوم در مقابل زنگ زدن مقاومه اما بعد از چند سال زرد می شود و متریال های اهن و چوب هم در برابر رطوبت مقاومتی ندارند اما از بین این دو اهن عملکرد بهتریث نسبت به چوب نشان می دهد. پروفیل upvc  در مقابل رطوبت بهترین دوام را دارد.

میزان عایق بودن در برابر حرارت:

پروفیل upvc در برابر حرارت عایق خوبی است در مقایسه چوب با upvc   باید بگم چوب عملکرد بهتری دارد. پروفیل های فلزی مانند آلومینیوم و آهن هم که به علت رسانا بودن گرما به خوبی عبور می کند و عایق نیستند.

میزان هزینه:

قیمت پروفیلهای upvc متفاوت است اما در اکثر موارد از آلومینیوم و پروفیل اهنی بیشتر اما از چوب کمتر است.

میزان نفوذ موریانه:

موریانه ها براحتی به چوب نفوذ میکنن ولی قدرت نفوذ به سه متریال دیگه ( اهن، الومینیوم و upvc ) را ندارند.

رنگ پذیری:

متریال های  اهنی و چوبی به راحتی رنگ می شوند اگر بخواهیم مقایسه کنیم پروفیل اهنی رنگ پذیری بیشتری داره نسبت به چوبی. در مورد دو پروفیل الومینیومی و  upvc  باید بگم رنگ رو نمی پذیرن و این کار فقط باید در کارخانه انجام شود اما در مقام قیاس الومینیوم از upvc رنگ پذیر تر است.

قابلیت بازیافت:

یکی از امتیاز های upvc قابلیت بازیافت آن است. متریال هایی مانند آهن و آلومینیوم هم قابلیت بازیافت را دارند، اما بازیافت upvc راحت تر است. به دلیل کارخانه های ذوب اهن قابلیت بازیافت اهن از الومینیوم هم بیشتر است.